Císařské město plné kultury, kaváren, památek, známé pro Sachr, Mozarta a Strausse, to vše je Vídeň. Pojďte ji s námi prozkoumat! A pro Vás, kteří se dočtete až do konce, mám ještě tři skvělé tipy na to co ve Vídni podniknout!
Troška geografie na úvod
Centrum Vídně, které leží na úbočí Vídeňského lesa a protéká jím Dunaj, je vzdáleno pouze 55 km od hranice s Českem a Maďarskem a jen 40 km od hranice se Slovenskem. Počátky Vídně sahají až do mladší doby kamenné. Jméno dostalo místo po keltské osadě Vedunia, což v překladu znamená lesní potok. S několika přestávkami byla Vídeň sídlem císařů, ikdyž dnešní honosné paláce mají často základy z doby vlády Římanů.
Vídeň má rozhlehlé historické centrum, ale výbornou síť hromadné dopravy. My jsme však využili fakt, že je město více méně placatý a tak jsme po Vídni štrádovali na kole a věřte nebo ne, občas nás to stálo pouze Euro na 2 hodiny.. Ale o tom až později. Když jsme u toho kola, pojďme se podívat na to nejslavnější, vídeňské, v neméně slavném zábavním parku. Řeč je samozřejmě o Prátru!
Do parku jsme dorazili v podvečer a jdeme prozkoumat centrum místní zábavy. Možná se nám podaří se dostat i na obří ruské kolo, které je zde hlavní atrakcí.
Ruské kolo neboli Riesenrad
Vídeňské obří kolo nebo taky Riesenrad bylo zkonstruováno na konci devatenáctého století k 50. výročí korunovace císaře Františka Josefa. Z nejvyšší pětašedesátimetrové výšky je na Vídeň nejkrásnější výhled a to zejména v podvečer při západu slunce. To jsme museli taky zažít!
Kolo je dokonce i na seznamu Pokladů evropské kinematografie, protože ho můžeme spatřit v holywoodských trhácích jako je například James Bond s Timothy Daltonem. No řekněte, není to paráda?
Prátr Vás trošku rozcuchá
Prátr sloužil původně pro císařské hony a Josef II. ho prohlásil za veřejně přístupný a povolil zde zřídit kavárny a občerstvení. Kromě obřího kola zde najdeme nespočet atrakcí, jako jsou autodromy, rozličné kolotoče, střelnice, horské dráhy, strašidelné hrady či kabinet voskových figurín, což už jste možná věděli ze známého českého seriálu Kačenka a strašidla! Zábavní park Prátr je snadno k dosažení linkami U1 a U2 vídeňského metra, stanice Praterstern, která je propojena s nádražím Vídeň Praterstern, kam lze dojet vlakem z Brna či z Prahy. Z parku jsme vyrazili ještě do historického centra.
Stephansplatz, Stephansdom, zmrzlina, sachr a stačilo…
Po návštěvě věže kostela svatého Štěpána se mi třásly nohy ze dvou důvodů. Prvním bylo 344 schodů, jež jsme vyšli po dlouhém zimním spánku a druhým důvodem byl klaustrofobický pocit, protože ulička je velice úzká. Když se potkáte s turisty v protisměru, je to hodně natěsno, až strašidelné, protože není kam utéct.
Vyhlídka je velmi omezená, jelikož je výhled pouze z oken, protože věž nedisponuje ochozem. Když však umně vystrčíte foťák mezi mříže, uděláte si i celkem hezkou fotku. Pozor však, aby Vám foťák nespadl. Nejen, že byste o něj mohli přijít, ale taky byste někoho mohli zabít… Kolem baziliky sv. Štěpána jsou totiž mraky lidí a naše první návštěva večer, cestou z Prátru byla přeci jen o mnoho kouzelnější jak za denního světla druhý den. A proto večerní návštěvu rozhodně doporučuji! Interiér byl překrásně nasvícený a lidí tu bylo méně jak polovina.
Moc jsme se těšili do Vídně na dort Sachr, ale nakonec jsme byli otráveni dlouhou frontou před stejnojmennou vyhlášenou kavárnou, až jsme to vzdali. Můžeme však doporučit výbornou štrůdlovou zmrzlinu z kavárny Aida.
Vídeň a umělci
Byl by hřích nenavštívit alespoň jednu galerii či muzeum, a tak jsme se rozhodli pro Albertinu, která je nejnavštěvovanějším muzeem ve Vídni. Najdete zde kolekce umělců impresionismu a kubismu, jakými jsou například Egon Schiele, Claude Monet a Pablo Picasso.
Jméno má toto muzeum po svém zakladateli Albertu Sasko-Těšínském, jedním ze zeťů císařovny Marie Terezie a zahrnuje přes milion tištěných grafik a desítky tisíc kreseb. Mne osobně nejvíc zajímají sbírky z doby impresionismu, jakými jsou Monetovo „Jezírko s lekníny“, Degasovy „Tanečnice“ a Renoirův „Portrét mladé dívky“, ale na své si přijdou i milovníci staršího umění, kteří zde najdou grafické listy od Dürera a Rubense.
Milovníci galerií muzeí a historie si určitě ve Vídni přijdou na své. Vídeň bude Vaším šálkem kávy. Náměstí Marie Terezie je obklopeno muzejními budovami a za ním je Muzeumsqartier, na kterém jsou překvapivě další muzea. Dá se zde za pěkného počasí posedět v chillout zóně.
Sídlo císařů
240000 metrů čtverečních, 2600 místností a dnes 5000 zaměstnanců, to vše se vejde do Hofburku, bývalé habsburské rezidence. Na jednu vstupenku můžete navštívit 3 expozice: Sisi muzeum, císařská apartmá a císařskou sbírku stříbra. Audio guide je k dispozici i v češtině a nejpopulárnější je muzeum císařovny Sisi. Tuto historickou figuru si všichni idealizujeme, ale na prohlídce se dozvíte, že nebyla tak úžasná jako ve filmu, byla velice neoblíbená a dokonce trpěla anorexií.
Projížďka po Vídni na kole je skvělým zážitkem, ale doporučujeme vydat se také dál od turistických atrakcí. Ze Schwedenplatzu podél vody dojedete k domu Kunsthauswien, který byl postaven Friedrichem Hundertwasserem. Je to architektura jako z jiného světa a doporučujeme posedět si v kavárně bistro Tien před tímto domem na krásném dvorečku. Nakonec jsme ochutnali i slavný Sachr!
Schönbrunn
Vítejte v pohádce. vítejte v letním sídle Habsburků, v Schönbrunnu. Při návštěvě interiérů jsme prošli 40 reprezentativních sálů tvz. Grandtour. Obdivovali jsme také krásu místních zahrad a vystoupali na jeho dominantu – Gloriette, odkud se naskýtá nádherný výhled na Vídeň.
Schönbrunn byl od druhé poloviny 18. století do roku 1918 letní rezidencí rakouských císařů. V zimním období bydlela císařská rodina v Hofburgu. V blízkém okolí zámku se nacházejí rozlehlé zahradní prostory, které byly spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO.
Zámek byl vystaven na místě, kde tryskal tehdy pramen čerstvé vody, u kterého císař vztyčil sochu nymfy a nazval jej Schöner Brunnen což znamená v překladu krásný pramen. Později zde začal Johann Bernhard Fischer von Erlach na zakázku Leopolda I. stavět ohromnou barokní rezidenci, která měla překonat Versailles francouzských králů. Kromě samotného paláce zde však najdete i vyhlídku Gloriette, Labyrint, ale hlavně nejstarší zoologickou zahradu na světě.
Tak to byly hlavní památky Vídně, které můžete navštívit za tři dny.
Gratuluji! Dočetli jste článek až do konce, a proto mám zde pro Vás mé tři slíbené tipy:
Výtahem do Das Loft
Pokud si chcete užít Vídeň z ptačí perspektivy, můžete vystoupat na vrchol baziliky Sv. Štěpána nebo na Gloriette v Schönbrunnu a nebo ještě lépe, zajít si na drink do posledního patra nejvyššího mrakodrapu ve Vídni DC Tower 1 do baru The Loft. Z výšky čtvrt kilometru uvidíte Vídeň jako na dlani, včetně baziliky Sv. Štěpána. Nejkrásnější pohled je odsud na západ slunce, ale ten jsme strávili na Riesenradu a sem jsme si zašli na večerní drink. Z Riesenradu je mrakodrap krásně vidět, jeho konstrukce má prý připomínat řeku Dunaj. Výhled z baru stál za to, ale počítejte zhruba se sedmnácti Eury za drink. A pokud nevíte, co s penězi, o pár schodů níže je také Michelinská restaurace.
Busem na Kahlenberg
Vídeň je rozlehlá, ale hromadnou dopravou se s troškou trpělivosti dostanete úplně všude. Za výlet rozhodně stojí kopec s vinicemi Kahlenberg, jehož jméno v překladu znamená Lysá Hora. Zajímavostí je, že se zde modlila vojska před bitvou s Turky, jež v létě roku 1683 dva měsíce obléhali Vídeň. S pomocí spojenců bylo město osvobozeno a dodnes je Kahlenberg poutním místem s vinicemi, kostelíkem, restaurací i hotelem, ale hlavně s nádherným výhledem na celou metropoli a ještě hezčím západem slunce.
Na kole zadarmo?
A ještě pro Vás mám poslední tip na závěr a to je bike-share společnost https://www.citybikewien.at/en/ , se kterou můžete po Vídni jezdit i zdarma, pokud použijete kolo pouze jednu hodinu, ale nebojte, druhá hodina je za pouhé jedno Euro!
A kam se projet na kole? Co třeba si užít večerní projížďku se zastávkou na večeři na Naschmarktu? Po cestě uvidíte plno zajímavých staveb včetně pavilónu Secese.
A pokud byste chtěli ještě trošku té hudební kultury, můžete se přidat k asi dvěma stům divákům, kteří sledují venkovní promítání vídeňské opery. Ale pozor, ne abyste někomu stínili či dokonce rušili, berou to tady velmi vážně a když Vás neokřikne místní hlídač, tak diváci určitě. Mluvím z vlastní zkušenosti a neznalosti poměrů! Ale atmosféra je tam báječná.
7 nejlepších atrakcí Vídně v pořadí, ve kterém nás nadchly:
- Schönbrunn
- Prater
- St. Stephansdom
- Kahlenberg
- Hofburg
- Das Loft
- Albertina
Kromě videa o památkách mám zde pro Vás ještě jedno bonusové, o Vídeňské kuchyni!
https://www.youtube.com/embed/im9Uu7aF9qE?wmode=opaque
A co se Vám ve Vídni libílo nejvíce, případně na co se nejvíce těšíte? Dejte mi vědět do komentářů pod videem a pokud se Vám video líbilo, dejte like a klikněte na odběr!